...

Kamień nazębny – niszczy zęby i powoduje szereg innych problemów. Jak sobie z nim radzić?

Kamień nazębny – niszczy zęby i powoduje szereg innych problemów. Jak sobie z nim radzić?

Kamień nazębny lub płytka nazębna to twardy materiał, który gromadzi się na powierzchni zębów. Płytkę nazębną można usunąć, szczotkując zęby pastą do zębów i używając nici dentystycznej. Innym sposobem zapobiegania powstawaniu płytki nazębnej jest używanie dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej, płukanie ust wodą przez cały dzień lub używanie skrobaczki do języka. Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat kamienia nazębnego!

Czym jest kamień nazębny?

Nagromadzenie kamienia nazębnego to poważny problem stomatologiczny, który może prowadzić do chorób dziąseł, próchnicy i możliwej utraty zębów. Kamień nazębny to twarda, zwapniona warstwa bakterii, która tworzy się na zębach w pobliżu dziąseł. Zwykle pogarsza się z czasem, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana. Płytka nazębna składa się z białek i cukrów z cząstek pokarmu, które gromadzą się na zębach. Kamień nazębny odkłada się na płytce nazębnej, powodując stan zapalny dziąseł i powodując nieświeży oddech, ponieważ nie można go zmyć ze względu na położenie pod linią dziąseł.

Istnieje wiele sposobów na usunięcie kamienia nazębnego – szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie pastą z fluorem, używanie flossera elektrycznego, profesjonalne ściąganie kamienia w gabinecie dentystycznym co około sześć miesięcy lub profilaktyczne stosowanie domowych środków, takich jak soda oczyszczona lub sok z cytryny. 

Co powoduje powstawanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to rodzaj zwapniałej płytki nazębnej, która gromadzi się na zębach i może prowadzić do chorób zębów. Powstawanie kamienia nazębnego wynika przede wszystkim z dwóch czynników: złej higieny jamy ustnej i określonych pokarmów powodujących kamień nazębny. Zła higiena jamy ustnej może powodować odkładanie się płytki nazębnej, która następnie miesza się ze śliną i twardnieje w kamień nazębny. Niektóre pokarmy, takie jak słodycze, ciastka i rodzynki, mogą również powodować gromadzenie się kamienia nazębnego.

Powstawanie kamienia nazębnego wynika przede wszystkim z dwóch czynników: złej higieny jamy ustnej i określonych pokarmów powodujących kamień nazębny. Zła higiena jamy ustnej może powodować odkładanie się płytki nazębnej, która następnie miesza się ze śliną i twardnieje w kamień nazębny. Niektóre pokarmy, takie jak słodycze, ciastka i rodzynki, mogą również powodować gromadzenie się kamienia nazębnego.

Najlepsze sposoby na szybkie i skuteczne usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny, płytka nazębna i bakterie to trzy główne przyczyny chorób dziąseł. Jeśli nie chcesz usuwać kamienia nazębnego za pomocą zabiegów dentystycznych, takich jak skaling, najlepszym sposobem na to jest użycie jakiegoś produktu do pielęgnacji jamy ustnej. Płytkę nazębną można usunąć szczotkując zęby pastą z fluorem. Pomoże to również uniknąć przyszłego gromadzenia się płytki nazębnej na zębach, a także zachować zdrowe zęby. Mając na uwadze powyższe warto wspomnieć, że jednym z lepszych sposobów zapobiegania, jak i pozbywania się kamienia nazębnego jest wizyta w gabinecie dentystycznym. Nasz dentysta w Poznaniu z powodzeniem zbada Cię i zaproponuje skuteczne leczenie, bądź produkty, które możesz stosować samodzielnie.

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego

Podsumowując, najlepszym sposobem zapobiegania gromadzeniu się kamienia nazębnego jest mycie zębów minimum dwa razy dziennie lub stosowanie środka czyszczącego. Kiedy to nie pomaga, zalecamy kontakt z kliniką dentystyczną, która zaproponuje efektywne i szybkie leczenie.

Share:

Comments are closed.

New Dent Clinic
os. Orła Białego 74, Poznań
530 855 865
Zadzwoń do nas już dziś!
Rejestracja czynna
7 dni w tygodniu
Skontaktuj się z nami
new.dent@op.pl
Alaa Eljamal - ZnanyLekarz.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.