...

Czy cukier powoduje próchnicę?

Czy cukier powoduje próchnicę?

Czy cukier faktycznie szkodzi zębom, powodując próchnicę czy to tylko wymówka, aby odżywiać się zdrowiej i aby dzieci nie nadużywały batoników, cukierków i napojów słodzonych? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Jako rodzic, co naturalne, chcesz dokonywać odpowiednich wyborów dla swoich dzieci i być może zrównoważyć każde „nie” od czasu do czasu kilkoma „tak”. Niezbędne jednak będzie zrozumienie związku między cukrem a próchnicą.

Ubytek, zwany również próchnicą, to dziura w zębie, w której z powodu próchnicy pękło szkliwo. Próchnica powstaje, gdy płytka nazębna tworzy się naturalnie w procesie trawienia, czyli gromadzi się na zębie. Pozostawiona przez długi czas, płytka nazębna może powodować próchnicę, powodując dalsze problemy. Nieleczona próchnica może stworzyć dziurę w zębie i odsłonić zakończenia nerwowe, powodując znaczny ból, prowadząc na przykład do konieczności zastosowania leczenia kanałowego, bądź w ostateczności, do ekstrakcji zęba.

Wpływ cukru na powstawanie próchnicy

Ząb, Stomatologia, Zabawne, Dentysta

Cukier bezpośrednio nie powoduje próchnicy, a odpowiedzialne za to są bakterie. Jednak to proces trawienia cukru sprawia, że bakterie się pojawiają, co dalej może prowadzić do próchnicy, ale także chorób dziąseł. Finalnie nieleczona próchnica w niektórych przypadkach może powodować utratę zębów. Za każdym razem, gdy jemy, nasz organizm wytwarza kwasy, które rozkładają pokarm, aby wspomóc proces trawienia. Kwasy te demineralizują nasze zęby. Najskuteczniejszym sposobem na odwrócenie procesu demineralizacji jest…szczotkowanie zębów przy użyciu odpowiedniej pasty do zębów. Tak więc można od czasu do czasu pozwolić sobie na niektóre ulubione słodycze pod warunkiem zachowania odpowiedniej ostrożności i systematyki w myciu zębów.

Jak zapobiegać próchnicy?

Podstawą zapobiegania pojawienia się problemów z próchnicą jest regularna higiena jamy ustnej, obejmująca czyszczenie zębów, jak i języka. Zaleca się mycie zębów minimum dwa razy dziennie. Codzienne czyszczenie i płukanie jamy ustnej płynem do płukania także będzie dodatkową zaletą. Używanie gumy do żucia niezawierającej cukru między posiłkami to z kolei sposób dla osób żyjących w biegu. Do tego wszystkiego warto dodać regularne wizyty u dentysty co najmniej dwa razy w roku.

 

Zachęcanie dzieci do jedzenia mniejszej ilości cukierków może pomóc w zapobieganiu próchnicy, ale ma również szereg innych korzyści zdrowotnych. Przestrzeganie dobrych praktyk w zakresie zdrowia zębów u dzieci jest najlepszym sposobem na zmniejszenie przyszłych problemów natury zdrowotnej, w tym poprawę pracy serca, zmniejszenie ryzyka cukrzycy czy udaru mózgu.

Już dziś umów się na wizytę w naszym gabinecie dentystycznym w Poznaniu i przekonaj się, że dbanie o zęby może być naprawdę proste i przyjemne. Oferujemy szereg usług dla każdego z naszych pacjentów, w tym z zakresu stomatologii zachowawczej, profilaktyki, czy implantów dentystycznych.

Share:

Comments are closed.

New Dent Clinic
os. Orła Białego 74, Poznań
530 855 865
Zadzwoń do nas już dziś!
Rejestracja czynna
7 dni w tygodniu
Skontaktuj się z nami
new.dent@op.pl
Alaa Eljamal - ZnanyLekarz.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.