...

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina zajmująca się leczeniem ubytków powstałych w skutek próchnicy zębów. Jest to leczenie polegające na usunięciu próchnicy, a następnie założeniu wypełnienia kompozytowego potocznie zwanego plombą. Próchnica jest to choroba zakaźna spowodowana kwasotwórczością bakterii, co najważniejsze możemy jej zapobiegać.

Próchnice możemy podzielić na:

 • próchnicę początkową
 • próchnicę powierzchowną
 • próchnicę średnią
 • próchnicę głęboką

Najważniejsze są zabiegi profilaktyczne i konieczne wyleczenie wszystkich zębów. Przestrzeganie zasad higieny. Dlatego też tak ważne są wizyty kontrolne i badania jamy ustnej, najmniej dwa razy w roku.

Nasz gabinet stomatologiczny NewDentclinic, aby ułatwić Państwu kontrole nad stanem uzębienia oferuje badania jamy ustnej bezpłatnie.

Zakres stomatologii zachowawczej:

 • wypełnienie kompozytowe
 • licówki kompozytowe
 • odbudowy zębów po leczeniu kanałowym
 • rekonstrukcja zębów
 • onlay/inlay kompozytowy lub porcelanowy

Co powoduje próchnicę zębów?

Zwykle próchnicę można zauważyć na dwóch określonych obszarach zębów. I tak możemy wyróżnić próchnicę okluzyjnę, która tworzy się na górnej części zęba, gdzie cząsteczki pokarmu wielokrotnie wchodzą w bezpośredni kontakt z zębami. Drugim rodzajem jest próchnica międzyzębowa, która jest próchnicą tworzącą się między zębami. To właśnie w tych dwóch miejscach bakterie stanowią największe zagrożenie dla higieny jamy ustnej. Jeśli zęby i okolice nie będą odpowiednio pielęgnowane, bakterie zaczną trawić cukry pozostałe z pożywienia w jamie ustnej i przekształcać je w kwasy jako produkt odpadowy. Tworzone w ten sposób kwasy mogą odpowiadać za demineralizowanie szkliwa, które znajduje się na zębach. To z kolei prowadzić może do powstawania niewielkich dziurek, które stanowią już pierwszy etap próchnicy. Gdy szkliwo zaczyna się rozpadać, ząb w naturalny sposób traci zdolność wzmacniania swojej struktury wapniowo-fosforanowej poprzez właściwości śliny, az czasem kwas wnika do wnętrza zęba i niszczy go od wewnątrz.

Jak leczyć próchnicę zębów?

Istnieje kilka sposobów na  radzenie sobie z próchnicą zębów. Zabiegi te wykonywane przez dentystów w naszej klinice New Dent Clinic mogą pomóc w leczeniu uszkodzeń powstałych w wyniku próchnicy zębów.

 • Wypełnienia. Wypełnienia oferowane w naszej Klinice New Dent Clinic są najczęstszą formą leczenia próchnicy. Stomatolog usuwa zepsuty materiał z przygotowanego ubytku i wypełnia pustą przestrzeń odpowiednim materiałem wypełniającym. W zależności od uszkodzeń, wykorzystujemy różne materiały służące wypełnieniu.
 • Korony zębowe są alternatywą, którą stosujemy dla naszych pacjentów jeśli chodzi o skuteczne leczenie próchnicy. Korony są wykorzystywane, gdy duża część zęba została uszkodzona przez próchnicę. W sytuacji, gdy próchnica wymaga zastosowania dużych wypełnień, ząb jest bardziej podatny na dalsze uszkodzenia, jak na przykład pęknięcia.
 • Leczenie kanałowe w Poznaniu. Kolejną, bardzo skuteczną metodą leczenia jest leczenie kanałowe w Poznaniu. Próchnica poszerza się przez szkliwo i zostaje w środku zęba. To rodzi dalsze problemy, z którymi spotykają się nasi pacjenci. Próchnica dalej może prowadzić do uszkodzenia całego zęba, bądź uszkodzeniu nerwów w korzeniu. Leczenie kanałowe Poznań oferowane przez naszą klinikę polega na usunięciu uszkodzonego nerwu wraz z otaczającą tkanką naczyniową, a następnie wypełnieniu tego obszaru.
 • Chirurgia stomatologiczna. W określonych sytuacjach uszkodzony przez próchnicę ząb może ulec dalszemu uszkodzeniu, które nie jest możliwe do naprawienia. Wówczas ząb wymaga ekstrakcji, jeśli występuje ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji. Nasza klinika New Dent Clinic oferuje usunięcie, czyli ekstrakcję zębów z wykorzystaniem nowoczesnych sposobów, które w dużym stopniu wpływają na komfort naszych pacjentów.

  Najważniejsze są zabiegi profilaktyczne i konieczne wyleczenie wszystkich zębów. Regularne korzystanie z wizyt u stomatologa to najlepsze rozwiązanie, które powinieneś regularnie stosować. Dlatego też tak ważne są wizyty kontrolne i badania jamy ustnej, najmniej dwa razy w roku. Umów się do naszej kliniki New Dent Clinic, a nasz dentysta Poznań podejdzie do Ciebie w profesjonalny sposób, a także zaplanuje dokładne leczenie.

  Nasz gabinet stomatologiczny New Dent Clinic, aby ułatwić Państwu kontrolę nad stanem uzębienia oferuje badania jamy ustnej bezpłatnie.

jak dbać o zęby

New Dent Clinic
os. Orła Białego 74, Poznań
530 855 865
Zadzwoń do nas już dziś!
Rejestracja czynna
7 dni w tygodniu
Skontaktuj się z nami
new.dent@op.pl
Alaa Eljamal - ZnanyLekarz.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.