Mierzysz się z problemem nieświeżego oddechu? Ponieważ najczęściej źródłem zapachu jest tył języka, warto regularnie odwiedzać dentystę, który pomoże ocenić przyczynę pojawienia się problemu i znajdzie skuteczne rozwiązanie.
Istnieją wyrafinowane detektory, które mogą zidentyfikować substancje chemiczne odpowiedzialne za nieświeży oddech, chociaż nie zawsze są one dostępne. Aby pozbyć się nieświeżego oddechu, uniknąć ryzyka wystąpienia próchnicy i zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł, niezbędne jest konsekwentne stosowanie dobrej higieny jamy ustnej. Dalsze leczenie nieświeżego oddechu może się różnić w zależności od przyczyny. Jeśli uważa się, że Twój nieświeży oddech jest spowodowany schorzeniem podstawowym, dentysta prawdopodobnie skieruje Cię do lekarza pierwszego kontaktu.
Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?
W przypadku przyczyn związanych ze zdrowiem jamy ustnej dentysta będzie współpracował z Tobą, aby pomóc Ci lepiej kontrolować obecną sytuację. Specjalista może zaproponować środków, które mogą obejmować:
– płyny do płukania ust i pasty do zębów,
Jeśli Twój nieświeży oddech jest spowodowany gromadzeniem się bakterii (płytki nazębnej) na zębach, nasz specjalista może zalecić płukanie jamy ustnej, które zabija bakterie. Dentysta może również zalecić pastę do zębów zawierającą środek przeciwbakteryjny, który zabija bakterie powodujące gromadzenie się płytki nazębnej
– leczenie choroby zębów,
Jeśli mierzysz się z chorobą dziąseł, możesz zostać skierowany do specjalisty od dziąseł. Choroba dziąseł może powodować głębokie kieszenie, które wypełniają się bakteriami powodującymi nieprzyjemny zapach. Czasami tylko profesjonalne czyszczenie może usunąć bakterie. Może się również okazać konieczność zastosowania wypełnień w celu leczenia próchnicy.
Jak zapobiec nieświeżemu oddechowi?
Aby zmniejszyć lub zapobiec nieświeżemu oddechowi, możesz stosować się do kilku ogólnych zaleceń. Przede wszystkim pamiętaj o myciu zębów po jedzeniu. Trzymaj szczoteczkę do zębów w pracy, aby używać jej zaraz po jedzeniu. Szczotkuj zęby pastą zawierającą fluor co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza po posiłkach. Wykazano, że pasta do zębów o właściwościach antybakteryjnych zmniejsza nieprzyjemny zapach z ust.
Dobrym rozwiązaniem są również nici dentystyczne, które stosowane co najmniej raz dziennie pozwolą dłużej zachować zdrowie jamy ustnej. Prawidłowe nitkowanie usuwa cząsteczki jedzenia i płytkę nazębną spomiędzy zębów, pomagając kontrolować nieświeży oddech.
Twój język zawiera bakterie, więc staranne szczotkowanie może zmniejszyć nieprzyjemne zapachy. Osoby, które mają pokryty język z powodu znacznego przerostu bakterii, mogą odnieść korzyści z używania skrobaczki do języka. Lub użyj szczoteczki do zębów z wbudowanym urządzeniem do czyszczenia języka.
Czyste protezy lub aparaty dentystyczne. Jeśli nosisz most lub protezę, czyść ją dokładnie co najmniej raz dziennie lub zgodnie z zaleceniami dentysty.
Unikaj suchości w ustach. Aby utrzymać wilgotne usta, unikaj tytoniu i pij dużo wody – nie kawy, napojów bezalkoholowych ani alkoholu, co może prowadzić do wysuszenia ust. W przypadku przewlekłej suchości jamy ustnej specjalista lub lekarz może przepisać preparat ze sztucznej śliny lub lek doustny stymlujący wypływ śliny.
Dostosuj swoją dietę. Unikaj pokarmów, takich jak cebula i czosnek, które mogą powodować nieświeży oddech. Spożywanie dużej ilości słodkich pokarmów wiąże się również z nieświeżym oddechem. Regularnie kupuj nową szczoteczkę do zębów. Zmieniaj szczoteczkę do zębów, gdy się postrzępi, mniej więcej co trzy do czterech miesięcy, i wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu.
Zaplanuj regularne przeglądy stomatologiczne. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę — zazwyczaj dwa razy w roku — aby zbadać i wyczyścić zęby lub protezy. Skorzystaj z usług oferowanych w naszym gabinecie dentystycznym w Poznaniu, skontaktuj się już dziś!