Wszyscy doskonale wiedzą, czym jest ząb mleczny i większość rodziców prawdopodobnie ma przynajmniej ogólne pojęcie o tym, czym są te zęby. Kiedy dzieci dostają pierwsze zęby mleczne i kiedy je tracą? Na co należy uważać przy zębach mlecznych? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Czym dokładnie są zęby mleczne? Zęby mleczne to pierwsze zęby, które rosną. Nie są one trwałe, co powoduje ich wypadanie w późniejszym czasie. Jaka jest funkcja zębów mlecznych? Przede wszystkim zęby mleczne pełnią tę samą funkcję, co zęby stałe. Pomagają w rozwoju języka i służą do siekania pożywienia. Czym różnią się zęby mleczne od zębów stałych?
Zęby mleczne u dzieci – kiedy się pojawiają?
Zęby mleczne są przede wszystkim mniejsze niż zęby stałe i dlatego z czasem stają się zbyt małe dla szczęki. Zęby stałe z kolei byłyby zbyt duże w okresie niemowlęcym i dzieciństwie, stąd też funkcja mleczaków jest jak najbardziej kluczowa.
Podstawową cechą wspólną zębów mlecznych i stałych jest to, iż mają korzenie. Aby jednak zęby stałe mogły w ogóle znaleźć miejsce w szczęce, korzenie zębów mlecznych ulegają stopniowemu rozkładowi. Nowe zęby wyrastające na miejscu mlecznych rosną od spodu, wypychając pierwsze zęby naszej pociechy.
Wielu rodziców także może zastanawiać się, skąd wzięła się nazwa “zęby mleczne”? W przeciwieństwie do późniejszych zębów stałych, które wydają się być lekko żółtawe, zęby mleczne przypominają kolor mleka. Ponadto zęby pojawiają się w fazie rozwoju młodego człowieka, kiedy głównym pokarmem jest mleko i produkty, które nie wymagają przeżuwania i gryzienia.
Dzieci mają łącznie 20 zębów mlecznych. Po 10 w dolnej i górnej szczęce zębów mlecznych. Tylko pierwsze zęby w ludzkim uzębieniu nazywane są zębami mlecznymi. Kolejne zęby nazywane są zębami stałymi. Ponadto istnieją zęby mądrości, które jednak nie u każdego występują.
Kiedy pojawiają się zęby mleczne?
Zapewne jako rodzic zastanawiasz się kiedy dokładnie można się spodziewać zębów mlecznych u swojego dziecka. Na jakim etapie rozwoju zaczynają się pojawiać, a później wypadać? Warto wiedzieć, że nie u każdego dziecka zęby mleczne pojawiają się w tym samym czasie. Ponadto liczba zębów mlecznych nie jest taka sama u każdego dziecka w każdym wieku. Jako rodzic, co oczywiste, chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Nie musisz jednak martwić się o swoje dziecko, jeśli masz wrażenie, że zęby rozwijają się zbyt wolno. Aby określić prawidłowy przebieg ząbkowania warto jest skonsultować się ze specjalistami. Zalecamy regularne wizyty stomatologiczne z dzieckiem na wczesnym etapie. Dzięki temu dentysta Poznań może śledzić rozwój zębów i szczęki.
Pierwsze zęby (dolne siekacze mleczne) wyrzynają się w wieku około sześciu miesięcy. Górne siekacze pojawiają się zwykle niewiele później. W ciągu kolejnego roku coraz więcej zębów będzie uzupełniać kły mleczne i trzonowce mleczne. Zęby mleczne są wtedy kompletne w wieku około dwóch do trzech lat.
Kiedy zęby mleczne zaczną wypadać?
W wieku od sześciu do siedmiu lat dziecko zaczyna zmieniać zęby na stałe. Często proces ten można nawet przeoczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o zęby znajdujące się z tyłu. Stałe zęby trzonowe mają początkowo wystarczająco dużo miejsca, aby się przebić, pomimo występowania zębów mlecznych. Moment pełnego uformowania stałego uzębienia może się znacznie różnić. Ostatnie zęby mleczne zwykle wyrzynają się między 11-13 rokiem życia. Sam proces może się później, gdyż jak wcześniej wspominaliśmy, zarówno wyrastanie zębów mlecznych, jak i ich wymiana na stałe to kwestia bardzo indywidualna.