Dlaczego pacjentki w ciąży powinny zastanowić się nad wizytą u dentysty? Zdrowie jamy ustnej kobiety w ciąży jest bezpośrednio związane z jej ogólnym stanem zdrowia. Jest wiele rzeczy, które kobieta w ciąży musi wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, które mogą różnić się od kobiety niebędącej w ciąży.
Nie tylko zęby mają wpływ na zdrowie jamy ustnej kobiety w ciąży, ale także jamy ustnej (dziąseł) i języka. Dentysta może pomóc w kwestiach związanych z próchnicą, nadwrażliwością zębów, nagromadzeniem kamienia na zębach, zapaleniem dziąseł i innymi problemami stomatologicznymi, które powinny być rozwiązane w trakcie ciąży.
Poinformuj dentystę o ciąży tak szybko, jak to możliwe
Konsekwentna pielęgnacja jamy ustnej jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży z kilku powodów. Ciąża zmienia hormony w organizmie, co naraża kobiety ciężarne na zwiększone ryzyko chorób przyzębia, które są najcięższą postacią chorób dziąseł. Kiedy wiesz już, że jesteś w ciąży, powiedz o tym swojemu dentyście, ponieważ wykonywanie zdjęć rentgenowskich podczas ciąży może nie być bezpieczne.
Powinnaś również poinformować dentystę, jeśli planujesz zajść w ciążę. Wiedza o tym może pomóc w planowaniu prześwietleń lub innych zabiegów. Pamiętaj, aby poinformować dentystę, jakie leki przyjmujesz i czy lekarz udzielił Ci konkretnej porady medycznej, ponieważ może to wpłynąć na zalecane przez niego leczenie. Jeśli to możliwe, odwiedź dentystę przed zajściem w ciążę, aby móc usunąć wszelkie istniejące problemy z zębami przed poczęciem.
Zdrowie jamy ustnej podczas ciąży
Kobiety w ciąży lub kobiety, które ją planują, powinny regularnie odwiedzać dentystę, aby wykryć potencjalne problemy z pielęgnacją jamy ustnej, zanim staną się poważne.
W czasie ciąży kobiety częściej jedzą i piją w ciągu dnia. A wraz z częstszym przyjmowaniem cukru zwiększa się ryzyko próchnicy, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie rutynowego szczotkowania i nitkowania zębów.
Duże znaczenie mają również zmiany hormonalne. Niektóre kobiety mogą częściej doświadczać opuchniętych dziąseł podczas ciąży, ponieważ dodatkowa ilość progesteronu w organizmie powoduje silną reakcję na normalne ilości płytki nazębnej. Jeśli Twoje dziąsła są szczególnie wrażliwe, wypróbuj miękką nić dentystyczną, która łatwo i wygodnie wsuwa się między zęby lub specjalne narzędzie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Opieka stomatologiczna po pierwszym trymestrze
Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym rozwija się większość głównych narządów dziecka. Jeśli pójdziesz do dentysty w pierwszym trymestrze ciąży, powinnaś priorytetowo poinformować dentystę, że jesteś w ciąży. Jeśli to możliwe, odłóż każdą większą pracę dentystyczną do drugiego trymestru. Jeśli jednak masz nagły wypadek dentystyczny, nie czekaj! Infekcje w jamie ustnej mogą być szkodliwe dla Ciebie i Twojego dziecka. Natychmiast udaj się do dentysty w Poznaniu i upewnij się, że lekarz stomatolog, który Cię bada wie, że jesteś w ciąży.
Jeśli odłożyłeś wizytę u dentysty w pierwszym lub drugim trymestrze, trzeci trymestr to czas na kontrolę stomatologiczną, aby upewnić się, że twoje usta są zdrowe. Odwiedzając dentystę w tym czasie, będzie on mógł doradzić Ci, co możesz zrobić, aby zapobiec problemom ze zdrowiem jamy ustnej po urodzeniu dziecka.