Próchnica zębów – objawy i leczenie

Próchnica zębów jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród pacjentów na całym świecie. Próchnica występuje częściej u małych dzieci, jednak z problemem borykają się w dużym stopniu również osoby starsze. Co więcej, jeśli próchnica nie jest leczona, może szybko przekształcić się w ubytki, które powiększają się i ostatecznie wpływają na głębsze warstwy zębów. To z kolei prowadzić może do kolejnych, poważnych uszkodzeń. Ostatecznie próchnica może powodować silne bóle zębów, infekcje czy nawet utratę zębów.

 

Szybka diagnoza i podjęte leczenie to odpowiednie podejście w drodze do wyleczenia próchnicy. Dlatego ważne jest, aby poznać najczęstsze objawy próchnicy, aby móc wcześnie rozpocząć leczenie.

Czym jest próchnica zębów i jak powstaje?

Próchnica to uszkodzenie, którego doświadcza ząb, gdy bakterie w jamie ustnej wytwarzają kwas, który zaczyna atakować szkliwo. Na próchnicę wpływa kilka czynników. Głównym powodem tworzenia się próchnicy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, która wpływa na rozwój bakterii.

Zahnburste, Zęby, Dentysta, Higieny

Jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do próchnicy jest płytka nazębna. Płytka nazębna, składająca się z cząstek pokarmu, bakterii i śliny, to lepki, bezbarwny film pokrywający powierzchnię zębów. Niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje odkładanie się płytki nazębnej. Z biegiem czasu twardnieje i tworzy kamień nazębny, który dodatkowo chroni szkodliwe bakterie i utrudnia ich usunięcie. Zła higiena jamy ustnej najczęściej jest powodem nieregularności mycia zębów i języka, nie używania płynu do płukania ust czy nici dentystycznej. 

Jak powstaje próchnica?

Poniżej opisujemy najczęstsze przyczyny powstawania próchnicy. Dbając o poprawę nawyków żywieniowych możesz znacząco ograniczyć ryzyko powstawania próchnicy.

 

  • Kwaśne napoje i żywność

 

Podczas gdy słodycze pośrednio powodują próchnicę, kwaśne napoje i pokarmy bezpośrednio uszkadzają powierzchnię zębów za pomocą kwasu, który zawierają. Warto ograniczyć spożycie powyższych, co z pewnością pozytywnie odbije się na ogólnym zdrowiu i samopoczuciu.

 

  • Spożywanie słodyczy i nadmiernej ilości cukru

 

Bakterie jamy ustnej żywią się słodkimi pokarmami, które jesz, pokrywając powierzchnię zębów szkodliwym kwasem, który powoduje próchnicę. Jeśli nie chcesz całkowicie wykluczać słodyczy z diety, zastanów się przynajmniej nad ich ograniczeniem.

 

  • Uwarunkowania genetyczne

 

Podobnie jak w przypadku dziedziczenia włosów i koloru oczu po rodzinie, możesz odziedziczyć problemy ze szkliwem i ogólnie ze stanem uzębienia. Genetyka jest więc kluczowa jeśli chodzi o podatność na próchnicę.

 

  • Zgrzytanie zębami

 

Wiele osób zgrzyta zębami, gdy są zestresowani lub podczas snu. Zgrzytanie zębami usuwa zewnętrzne powłoki zębów, co może prowadzić do próchnicy.

Dentysta, Gabinet Dentystyczny

Jakie są etapy powstawania próchnicy zębów?

Próchnica przebiega wieloetapowo, a stan pogarsza się wraz z postępem. Zrozumienie różnych etapów próchnicy znacznie pomaga w znalezieniu wczesnego leczenia.

  1. Demineralizacja

Powłoka każdego zęba składa się z tkanki, czyli inaczej mówiąc ze szkliwa. Szkliwo to zbudowane jest przede wszystkim z minerałów, które są zatracane gdy zęby są narażone na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie. Objawem próchnicy na tak wczesnym etapie mogą być białe plamy pojawiające się na powierzchni zębów.

  1. Próchnica szkliwa

Jeśli nie podejmiesz leczenia próchnicy od samego początku, po zauważeniu pierwszych oznak, będzie ona postępować. Kolejnym krokiem jest rozpad szkliwa zębów. Po czym poznasz ten etap rozwoju próchnicy? Przede wszystkim po brązowych plamach na powierzchni zębów, które zwiastują pojawienie się ubytków.

  1. Uszkodzenie zębiny

Zębina to warstwa pod szkliwem. Zębina jest bardziej miękka niż szkliwo i dlatego jest bardziej podatna na uszkodzenia. To etap, kiedy próchnica zaczyna postępować znacznie szybciej.

  1. Uszkodzenie miazgi

Miazga jest wewnętrzną warstwą zęba i zawiera naczynia krwionośne i nerwy, które pomagają zachować zdrowy ząb. Jeśli zaczynasz odczuwać ból zębów, zauważasz obrzęk to z pewnością doszło do uszkodzenia wewnętrznej warstwy. 

  1. Ropień

Stan zapalny występujący w poprzednim etapie jest na tyle groźny, że w przypadku braku podjęcia leczenia może pojawić się ropa u podstawy zęba. Ten etap próchnicy wymaga natychmiastowego leczenia. 

Ząb, Stomatologia, Zabawne, Dentysta

Leczenie próchnicy zębów

Zastanawiasz się jak szybko wyleczyć próchnicę, bądź chcesz się upewnić, że Twoje zęby są zdrowe? Leczenie próchnicy zależy od stadium i objawów. Nasz gabinet stomatologiczny w Poznaniu to sprawdzone miejsce, w którym uzyskasz niezbędną pomoc.

Udostępnij:

Podobne wpisy

dentysta

Fluor – czy jest bezpieczny?

Fluor to jeden z najczęściej dyskutowanych tematów w świecie stomatologii. Prawdopodobnie, jeśli interesujesz się dbaniem o higienę jamy ustnej, że

Czy cukier powoduje próchnicę?

Czy cukier faktycznie szkodzi zębom, powodując próchnicę czy to tylko wymówka, aby odżywiać się zdrowiej i aby dzieci nie nadużywały