Po wyrwaniu zęba, zwłaszcza zębów mądrości, niektórzy pacjenci mogą doświadczać stanu zwanego „suchym zębodołem”. Jest to często bardzo bolesny stan powodujący dyskomfort, ból i przede wszystkim sprawia, że pacjent zaczyna zastanawiać się, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Co warto wiedzieć o ekstrakcji zęba i jak dbać o zębodół po wyrwaniu zęba?
Dolegliwość spowodowaną suchym zębodołem można leczyć, jednak zdecydowanie najlepiej jest na początku zapobiegać suchości zębodołu. Jak temu zapobiec, jak przygotować się do zabiegu i co warto zrobić tuż po nim? Suchy zębodół zaczyna się po usunięciu dorosłego zęba i odsłonięciu kości lub nerwu w zębodole. Zwykle skrzep tworzy się, aby chronić dany obszar, ale jeśli tak nie jest, wszystko, co znajduje się w jamie ustnej, pokarmy, płyny, a nawet powietrze, może sprawić, że obszar będzie wrażliwy i podatny na infekcje.
Oczywiście, dla każdego pacjenta zabieg ekstrakcji zęba jest mało przyjemny, jak również po usunięciu zęba mądrości odczuwalny jest niewielki dyskomfort. Jeśli zauważysz silny ból w miejscu, gdzie został wyrwany ząb i jeśli nabiera on intensywności lub promieniuje w kierunku ucha, jest to sygnał, aby skontaktować się z dentystą.
Suchy zębodół – jak zapobiegać?
Ryzyko wystąpienia suchego zębodołu jest większe, jeśli został wykonany zabieg ekstrakcji zęba mądrości, bądź w przeszłości doświadczyłeś już stanu suchego zębodołu. Palenie papierosów i niedokładna higiena to kolejne przyczyny, które mogą powodować problemy po zabiegu wyrwania zęba. Podobnie podczas zażywania leków hamujących krzepnięcie krwi.
Po usunięciu zęba należy stosować zalecane doustnie antybiotyki lub roztwory antyseptyczne i postępować zgodnie z instrukcjami dentysty dotyczącymi zapobiegania suchości zębodołu. Najczęściej dentysta w Poznaniu, bądź w innych lokalizacjach, w których wykonywałeś zabieg, zaleci:
- Zakaz płukania i plucia przez 24 godziny
- Zakaz picia przez słomki
- Zakaz palenia przez 72 godziny
- Unikanie gorących potraw i zbyt ciepłych napojów
- Unikanie potraw, które wymagają intensywniejszego gryzienia
- Unikanie alkoholu
Wielu dentystów zaleca również ograniczenie aktywności fizycznej do minimum, przynajmniej przez okres 10 dni po zabiegu.
Jak leczyć suchy zębodół?
Chociaż suchy zębodół jest stosunkowo rzadką przypadłością po zabiegu, nadal 2-5% pacjentów decydujących się na ekstrakcję zęba doświadcza suchego zębodołu. Jeśli jesteś jednym z nich, Twój dentysta jest najlepszą osobą, do której powinieneś się udać w razie problemów. Stomatolog udzieli Ci zaleceń dotyczących Twojego leczenia. Przy nasilających się dolegliwościach bólowych, dentysta zapisze środki przeciwbólowe (bez recepty lub na receptę), leki miejscowe, bądź zaleci inny styl życia, jak na przykład unikanie palenia, słodkich napojów czy alkoholu. Przestrzeganie właściwych praktyk higieny jamy ustnej to również podstawa jeśli chodzi o czynności, których należy przestrzegać po zabiegu (i nie tylko!).
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej
Chirurgia stomatologiczna to między innymi proces usuwania zęba z jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną konieczności skorzystania z usług z zakresu chirurgii stomatologicznej jest próchnica zębów, ale są też inne przyczyny, takie jak wypadki lub rak jamy ustnej. Chirurgia stomatologiczna odnosi się tak naprawdę do dowolnej procedury, która obejmuje nacięcie zęba, na przykład leczenia kanałowego czy implanty dentystyczne.
Ekstrakcja zęba to powszechny zabieg, który wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym. To szybki i bezbolesny zabieg, który można wykonać w kilka minut. Oferujemy ekstrakcję zębów pacjentom w każdym wieku i jest to niedroga opcja dla tych, którzy potrzebują usunięcia zębów mądrości i nie tylko! Umów się na wizytę już dziś!