...

Czyszczenie języka – dlaczego warto?

Czyszczenie języka – dlaczego warto?

Z pewnością wiele osób zastanawia się czy podczas szczotkowania zębów warto od razu zadbać o język. Czyszczenie języka w trakcie lub po szczotkowaniu zębów jest jak najbardziej naturalne i u wielu osób ten rytuał wygląda bardzo podobnie. Ale jak prawidłowo i dokładnie wyczyścić język i czy możemy skutecznie pozbyć się nagromadzonych na języku bakterii z wykorzystaniem zwykłej szczoteczki do zębów? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące higieny jamy ustnej znajdziesz w poniższym artykule!

 

Pierwsze pytanie, które na pewno część z Was sobie zadanie, to czy pielęgnacja języka jest w ogóle konieczna? Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi odnośnie tego, czy konieczna jest oddzielna pielęgnacja języka, po myciu zębów. Jednak prawie wszyscy dentyści zgadzają się co do tego, że szczotkowanie języka nie jest szkodliwe! Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te i inne pytania, dentysta Poznań w naszej klinice New Dent Clinic z radością wytłumaczy Tobie wszystkie zalety skutecznej pielęgnacji jamy ustnej! Warto wybrać się na konsultację w szczególności, jeśli masz wrażenie, że masz nieestetyczny nalot na języku lub nieświeży oddech. Wtedy lekarz poinformuje Cię, czy istnieje powód do niepokoju, a także wskaże kroki, jakie należy podjąć, aby pozbyć się problemu.

Czyszczenie języka a profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to niezwykle obszerny dział, którego zrozumienie na pewno pomoże w codziennej pielęgnacji. W ramach profilaktyki w gabinecie stomatologicznym zostanie rozpoznany i odpowiednio sklasyfikowany uparty nalot na języku. W niektórych przypadkach może być konieczna współpraca z lekarzem z innej specjalizacji. Czym jest nalot na języku, który najczęściej jest przyczyną pojawienia się pacjenta w gabinecie dentystycznym? Z reguły nalot na języku jest nieszkodliwy i jest wywoływany przez bakterie z tyłu języka. Są one spowodowane na przykład resztkami jedzenia. W większości przypadków nalot znika sam, gdy tylko zjesz bardziej stały pokarm lub dokładnie umyjesz zęby. Dzięki temu możesz łatwo wyczyścić własny język. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy język jest zakryty przez długi czas – nalot nie znika mimo jedzenia i mycia zębów.

Kobieta Z Różową Szminką

Czy nalot na języku jest szkodliwy? Istnieją różne rodzaje nalotów na języku, które mają różne przyczyny. Na przykład u palaczy często tworzą się naloty na języku. Jednostronne odżywianie i zła higiena jamy ustnej mogą również powodować powstawanie nalotów. Różne choroby, które nie mają nic wspólnego ze stomatologią, mogą również powodować język z nalotem. Przykładami tego są przeziębienia i gorączki, ale także choroby przewlekłe, takie jak osłabienie nerek czy cukrzyca. Szczególnie w przypadku poważniejszych chorób nalot na języku jest często objawem towarzyszącym. Kolor i inne aspekty powierzchni mogą dostarczyć informacji o tym, czy i która choroba występuje.

Nalot z języka jest często łatwy do usunięcia

Ale nawet jeśli pacjent nie boryka się z problemami, nadal może pojawić się nalot na języku. Pacjenci najczęściej zgłaszają, iż język wygląda brzydko i może powodować problemy, takie jak nieświeży oddech. Język, który jest silnie zanieczyszczony bakteriami i źle pielęgnowany, może również prowadzić do chorób zębów, takich jak próchnica lub zapalenie przyzębia. Dlatego skuteczna profilaktyka stomatologiczna to podstawa, niezależnie od wieku.

W jaki sposób pozbyć się nalotu na języku? W szczególności, jeśli nalot na języku jest związany z chorobą, pacjent nie powinien próbować samodzielnie go usuwać. Zamiast tego warto skonsultować się z lekarzem, który postawi trafną diagnozę. W przypadku „normalnych” i nie przewlekłych nalotów na języku zalecane są różne narzędzia do czyszczenia języka. Najskuteczniejszym wydaje się być klasyczna szczoteczka do zębów , która pomaga usunąć resztki jedzenia i bakterie z języka. Dla osób bardziej wymagających powstały bardziej wyspecjalizowane narzędzia do szczotkowania języka takie jak czyściki do języka, szczotki i skrobaczki.

Kobieta Ubrana W Turkusową Sukienkę Z Odkrytymi Ramionami

Warto zastanowić się także nad skorzystaniem ze specjalnych żeli do języka, które są produkowane na bazie pasty do zębów. Żele te zawierają specjalne składniki aktywne, które działają antybakteryjnie i są przeznaczone do usuwania płytki nazębnej na języku oraz nieświeżego oddechu. 

 

Jeśli zainteresowałeś się możliwościami samodzielnej pielęgnacji jamy ustnej, mamy dla Ciebie mnóstwo przydatnych informacji! Przeczytaj również nasze pozostałe wskazówki dotyczące skutecznej pielęgnacji zębów, które przedstawiamy na naszym blogu. Pomogą Ci one zapobiec chorobom zębów, ale także w walce z nieświeżym oddechem czy nalocie na języku. Poszukujesz pomocy w zakresie wypełnień, implantów stomatologicznych czy wybielania zębów? Umów się na konsultację już dziś!

Share:

Comments are closed.

New Dent Clinic
os. Orła Białego 74, Poznań
530 855 865
Zadzwoń do nas już dziś!
Rejestracja czynna
7 dni w tygodniu
Skontaktuj się z nami
new.dent@op.pl
Alaa Eljamal - ZnanyLekarz.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.