...

10 prostych wskazówek, jak dbać o zęby

10 prostych wskazówek, jak dbać o zęby

Faktem jest, że pielęgnacja zębów nie jest droga ani zbyt trudna. Liczy się systematyczność, świadomość i natura powstawania problemów oraz regularne kontrole w specjalistycznej klinice dentystycznej. Aby mieć pewność, że prawidłowo dbasz o stan swojego uzębienia, przedstawiamy kilka wskazówek i podstawowych zasad stomatologicznej opieki zdrowotnej.

Jak dbać o zęby w 10 prostych krokach

  1. Umyj dokładnie zęby przed pójściem spać

Zarazki i bakterie gromadzą się w jamie ustnej przez cały dzień. Jedzenie, które jesz, ma tendencję do gromadzenia się między zębami. Dlatego zaleca się myć nawet do kilku razy dziennie. Po posiłkach i przed pójściem spać. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje duża szansa, że ​​wokół zębów pojawi się płytka nazębna, która jest przyczyną większości problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Niektórzy specjaliści zalecają także, aby nie myć zębów zaraz po ostatnim posiłku w ciągu dnia. Jest to spowodowane tym, iż kwasy uwalniane przez żywność powodują, że szkliwo zębów staje się wrażliwe, a szczotkowanie zaraz potem może spowodować jego erozję.

Kobieta Ubrana W Turkusową Sukienkę Z Odkrytymi Ramionami

  1. Staraj się myć zęby po przebudzeniu

Kiedy śpisz, nie wytwarza się dużo śliny. Ślina jest niezbędna do wypłukiwania szkodliwych patogenów z ust. Dlatego w tych godzinach, kiedy śpisz, kolonie bakterii powiększają się. Możesz się ich w bardzo prosty sposób pozbyć jeśli zdecydujesz się na umycie zębów po przebudzeniu.

  1. Właściwy sposób szczotkowania

Sposób szczotkowania jest bardzo istotny. Jeśli nie myjesz zębów w odpowiedni sposób, może to być dla Ciebie tak samo szkodliwe jak wtedy, kiedy unikasz szczotkowania. Myć zęby powinieneś delikatnymi okrężnymi ruchami pod kątem 45 stopni. Samo szczotkowanie nie powinno trwać dłużej niż 3-4 minuty. W przeciwnym razie możesz uszkodzić szkliwo. W trakcie szczotkowania zębów możesz zadbać również o język, zwłaszcza jego tył, ponieważ brud gromadzi się między kubkami smakowymi i one również mogą powodować uszkodzenie zębów.

Pamiętaj, aby używać szczoteczki o dopasowanym włosiu. Jeśli używasz szczoteczek elektrycznych czy sonicznych, możesz bez problemu dobrać końcówkę, która będzie Tobie najbardziej odpowiadać. Zbyt twarda końcówka może powodować krwawienie dziąseł oraz uczucie dyskomfortu.

  1. Korzystaj z nici dentystycznych

Nadal niewiele osób korzysta z nici dentystycznej, a jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów, który stosowany jest podczas higieny jamy ustnej. Nić dentystyczna to bardzo cienki sznurek, którego można używać do usuwania cząstek jedzenia lub płytki nazębnej, które utknęły w zakamarkach zębów, do których nie może dotrzeć szczoteczka. Jeśli nie używasz nici dentystycznej możesz nie być w stanie usunąć resztek pożywienia.

  1. Wybierz odpowiednią pastę do zębów

Upewnij się, że pasta do zębów, którą wykorzystujesz zawiera fluorek sodu. Ten składnik słynie ze swoich właściwości przeciw próchniczych i zapewnia mocne i zdrowe zęby. Następnym razem, gdy będzie czekał Cię zakup pasty do zębów, sprawdź informacje zawarte na opakowaniu, aby sprawdzić, czy pasta zawiera fluor.

Młoda Kobieta Do Czyszczenia Zębów W łazience

  1. Użyć odpowiedniego płynu do płukania ust

Podobnie jak w przypadku nitkowania, niewiele osób używa na co dzień płynu do płukania ust. Dzieje się tak, ponieważ niewielu z nas wie, jakie korzyści przynosi i jak działa. Warto pamiętać, że skutkiem korzystania z płynu do płukania ust jest nie tylko świeży oddech. Płyn do płukania obniża ilość kwasu obecnego w jamie ustnej, mogąc tym samym ograniczyć uszkodzenia zębów spowodowane przez kwasy. Płyn dobrej marki dokładnie wyczyści zęby, język i jamę ustną.

  1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie

Pij wodę po posiłkach, aby zneutralizować działanie kwasów. Możesz też przepłukać usta wodą, kiedy czujesz, że tego potrzebujesz.

  1. Regularnie odwiedzaj dentystę

Umów się na wizytę kontrolą minimum co 4-5 miesięcy. Potraktuj to jako rodzaj profilaktycznej kontroli. Dentysta Poznań zbada Twoje zęby i usta pod kątem problemów z płytką nazębną, występowania kamienia nazębnego, ubytków lub chorób dziąseł. Nasza klinika stomatologiczna w Poznaniu New Dent Clinic do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, co z pewnością wpłynie na Twój komfort.

Biały Sprzęt Dentystyczny W Pobliżu ściany

  1. Ogranicz słodycze

To jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów. Wszystkie potrawy o słodkim smaku zawierają cukry, które w ustach są przekształcane w kwasy. Kwasy z kolei stanowią największy problem jeśli chodzi o zdrowie zębów.  

  1. Spożywaj dużo owoców i warzyw

Owoce i warzywa, które wymagają przeżuwania, czyli na przykład gruszki, brokuły, jabłka czy nektarynki i marchew powodują wzrost produkcji śliny, która to z kolei jest bardzo dobra dla zębów.

Jeśli zamierzasz dbać o swoje zęby, bądź zastanawiasz się w jaki sposób uporać się z problemami, których możesz doświadczać, skorzystaj z profesjonalnych usług świadczonych przez naszą klinikę New Dent Clinic. Dentysta Poznań to miejsce, gdzie zajmiemy się wszystkimi Twoimi problemami. Gwarantujemy wzorową opiekę i przyjazne pacjentom warunki, które zdecydowanie wpłyną na regularne badanie stanu uzębienia.

Share:

Leave comment

New Dent Clinic
os. Orła Białego 74, Poznań
530 855 865
Zadzwoń do nas już dziś!
Rejestracja czynna
7 dni w tygodniu
Skontaktuj się z nami
new.dent@op.pl
Alaa Eljamal - ZnanyLekarz.pl
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.